Dlaczego grzejnik nie grzeje?

06.02.2024

Włączasz grzejnik, a po czasie okazuje się, że nie generuje on żadnego ciepła? Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. W tym artykule omawiamy najpopularniejsze z nich. Przeczytaj i sprawdź, dlaczego grzejnik nie grzeje oraz jak można w łatwy sposób to rozwiązać! 

Dlaczego grzejniki nie grzeją? 4 główne powody 

Powód nr 1: Działanie automatyki  

Sam fakt, że grzejnik w sezonie nie grzeje lub jego działanie jest mocno ograniczone, nie świadczy jeszcze o nieprawidłowościach. Często okresowe zmniejszenie mocy lub całkowite zatrzymanie przepływu to wynik działania automatyki i ma na celu dostosowanie wydajności instalacji do rzeczywistych potrzeb – w ten sposób oszczędza się ciepło. To nie powinno być powodem do zmartwień! 

Przy grzejnikowy zawór termostatyczny to element automatyki, z którym masz najczęściej do czynienia. W zależności od wybranej nastawy zaworu (odpowiadającej oczekiwanej temperaturze w pomieszczeniu) zawór ten otwiera się bądź przymyka, powodując zmiany przepływu czynnika grzewczego w grzejniku. W skrajnym przypadku może całkiem odciąć dopływ wody, sprawiając wrażenie, że jest on niesprawny. Innymi elementami automatyki decydującymi o pracy Twojego grzejnika są urządzenia centralnego systemu sterowania (np. tzw. regulator pogodowy dostosowujący temperaturę zasilania instalacji do aktualnych warunków zewnętrznych; to dotyczy głównie budynków wielorodzinnych; lub centralny regulator temperatury wewnętrznej w budynkach jednorodzinnych). 

Jak rozwiązać ten problem? 

W zależności od tego, czy problem wystąpił w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym, czy w domu jednorodzinnym, zaleca się wykonanie innych czynności w celu rozwiązania problemu. 

 • Dom jednorodzinny: skoryguj nastawy zaworów termostatyczny; zmień ustawienia w regulatorze pogodowym; zmień położenie czujnika temperatury (całego regulatora) na miejsce, w którym temperatura jest zbliżona do tej, jaką chcesz docelowo utrzymać w pomieszczeniu. Nie powinno być to miejsce narażone na wpływ innych źródeł ciepła (np. kuchnia) ani nadmiernie wychłodzone (np. przedsionek). 
 • Mieszkanie w budynku wielorodzinnym: skoryguj nastawy zaworów. Jeśli to nie pomoże, zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Te rozwiązania sprawdzą się wtedy gdy możesz przypisać je standardowemu działaniu automatyki ale pod jednym warunkiem: temperatura w pomieszczeniu jest co najmniej na wymaganym poziomie (dla pokoju to 20-21°C). Gdy nie możesz osiągnąć wymaganej temperatury i grzejnik w Twojej ocenie po prostu za słabo grzeje (za niska temperatura lub zbyt duża różnica temperatur między zasilaniem a powrotem), sprawdź inne potencjalne przyczyny. O nich przeczytasz w dalszej części tekstu! 

Powód nr 2: Za mały przepływ wody 

Zbyt niski przepływ czynnika grzewczego objawia się dużą różnicą temperatur wody zasilającej i powrotnej. W efekcie nie zostaje wykorzystana cała powierzchnia grzejnika. Należy zaznaczyć, że schłodzenie wody w grzejniku jest normalnym zjawiskiem i świadczy o tym, że grzejnik oddaje ciepło.  

Omówmy to krótko na przykładzie.  

Maksymalna różnica temperatur dla instalacji o parametrach 90/70/20°C wynosi 20°C, a dla 75/65/20°C to 10° C. Gdy jednak różnice te są wyraźnie większe i nie możesz uzyskać zadanej temperatury w pokoju, świadczy to o pewnych nieprawidłowościach w działaniu instalacji. Oto potencjalne problemy: 

Brak regulacji lub rozregulowanie rozpływu wody w instalacji  

Celem regulacji jest rozdzielenie wody grzewczej pomiędzy poszczególne grzejniki odpowiednio do ich mocy za pomocą elementów dławiących przepływ. Znajdują się one bezpośrednio przy grzejniku (tzw. nastawy wstępne w zaworach termostatycznych lub kryzy, czyli przesłony z otworkiem wielkości kilku milimetrów) lub w miejscach rozdziału instalacji. Zwiększenie przepływu w jednej gałęzi (np. poprzez zwiększenie nastawy lub wyjęcie kryzy) skutkuje osłabieniem w innych. 

Jak rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: ustaw nastawy wstępne zaworów według projektu lub dopasuj je metodą doświadczalną (samodzielnie bądź z pomocą instalatora). 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Zbyt niskie ciśnienie dyspozycyjne (podnoszenie) wytwarzane przez pompę obiegową w instalacji  

Dlaczego grzejnik nie grzeje? Kolejny prawdopodobny powód to źle dobrana pompa obiegowa, nieodpowiadająca charakterystyce instalacji. Pompa może być też wyeksploatowana – z zużytymi elementami odpowiedzialnymi za wytworzenie ciśnienia. Kolejna i najprostsza przyczyna: ustawienie pompy na zbyt niskim biegu. Obecnie większość pomp posiada kilka zakresów pracy. Jeżeli ustawisz pompę na niższym zakresie niż jest to potrzebne, to przepływ w instalacji okaże się za mały i część grzejników nie będzie grzać prawidłowo. 

Jak rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: zmień pompę na większą lub podnieś bieg pompy na wyższy. Jeśli to nie pomoże sprawdź jej poszczególne elementy czy nie uległy nadmiernemu wyeksploatowaniu. 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Nadmierne opory w elementach instalacji grzewczej (rurach, armaturze)  

Wskutek złej jakości wody i częstego jej uzupełniania na ściankach instalacji mogą wytrącić się osady soli mineralnych zawartych w wodzie (to tzw. „kamień”) lub wystąpi korozja. Zjawiska te prowadzą do zmniejszenia przekroju rur, a także powodują większą chropowatość, co w efekcie generuje wzrost oporów i zmniejszenie przepływu wody. Wtedy rośnie też ryzyko, że fragment osadu oderwie się od ścianki i przysłoni np. otwór nastawy wstępnej lub kryzę. To spowoduje zmniejszenie lub całkowite zablokowanie przepływu czynnika grzewczego i zablokuje funkcję grzewczą grzejnika. 

Jak rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: przepłucz instalację (korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy); napełnij instalację wodą uzdatnioną; usuń ewentualne nieszczelności instalacji. 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Powód nr 3: Zbyt niska temperatura wody zasilającej dopływającej do grzejnika 

Wyróżniamy dwie główne przyczyny takiego stanu rzeczy: nieprawidłową nastawę temperatury w źródle ciepła (kocioł grzewczy) oraz nieodpowiednie ustawienia automatyki (tzw. automatyka pogodowa). Te dwie sytuacje wymagają interwencji serwisu źródłą ciepła lub samodzielnej korekty nastawy, ale tylko wtedy, gdy jesteś właścicielem źródła ciepła.  

Przyczyną zbytniego wychłodzenie wody w instalacji może być brak izolacji na rurach doprowadzających wodę. Do takiej sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy są to długie odcinki w nieogrzewanych pomieszczeniach. Pamiętaj, że każde obniżenie temperatury wody w stosunku do wymaganej o 5°C skutkuje obniżeniem temperatury w pomieszczeniu o 2°C! Wtedy należy uzupełnić izolację na rurociągach (w przypadku domu jednorodzinnego) lub zgłosić problem zarządcy budynku (w przypadku mieszkań w domach wielorodzinnych). 

Jak jeszcze rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: sprawdź i podnieś temperaturę na źródle ciepła; zmień ustawienia w regulatorze pogodowym na wyższą. 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Powód nr 4: Nieprawidłowa eksploatacja instalacji 

Bardzo ważne dla jakości grzejnika jest to, jak z niego korzystasz. Oto najpopularniejsze błędy użytkowania, które mogą być odpowiedzią na to, dlaczego grzejnik nie grzeje. 

Gromadzenie osadów w grzejniku jako naturalnym osadniku  

Zanieczyszczenie grzejnika osadami powstaje w źle eksploatowanych instalacjach, gdy często usuwamy wodę z instalacji i uzupełniamy brak nieuzdatnioną wodą wodociągową. Takie działanie prowadzi do korozji stalowych elementów instalacji i powstawania osadów obniżających przepływu wody w grzejniku. 

Jak rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: przepłucz instalację (korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy); napełnij instalację wodą uzdatnioną; usuń ewentualne nieszczelności instalacji. 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Zapowietrzenie grzejnika  

W zależności od ilości powietrza obecnego w grzejniku jego większa lub mniejsza część jest odcięta od przepływu wody. Wtedy dochodzi do znacznego wychłodzeniem lub całkowitego braku ogrzewania. Często zapowietrzeniu grzejnika towarzyszą dodatkowe efekty dźwiękowe – podobne do przelewającej się wody. Przeczytaj osobny artykuł o tym, dlaczego grzejnik szumi. 

Skąd w ogóle bierze się powietrze w instalacji? 

 • Z nieprawidłowego (zbyt szybkiego, przy włączonej pompie obiegowej) napełnienia instalacji wodą. 
 • Z drobnych nieszczelności powodujących ubytki wody i zaciąganie przez nie powietrza do instalacji. 
 • Z wydzielania się pęcherzyków powietrza z ogrzewanej wody, jeżeli jest to woda nieuzdatniona. 

Na szczęście dziś większość grzejników zostaje wyposażona w lokalne odpowietrzniki. Znajdują się najczęściej w górnej części grzejnika. Odkręcenie zaworka powoduje wypływ zgromadzonego w grzejniku powietrza i rozwiązanie problemu! 

Jak jeszcze możesz rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: napełnij instalacje wodą uzdatnioną, powoli i w sposób kontrolowany; usuń ewentualne nieszczelności instalacji; okresowo odpowietrz grzejniki, korzystając z miejscowych odpowietrzników na grzejnikach. 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne); okresowo odpowietrz grzejniki, korzystając z miejscowych odpowietrzników na grzejnikach. 

Mamy nadzieję, że wymienione przez nas czynności szybko przywrócą prawidłowe działanie grzejnika i Twoją satysfakcję z domowego ogrzewania. Jeśli nie, zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalisty, który dobierze rozwiązanie do Twojej indywidualnej sytuacji. 

wróć do listy wpisów

Podobne artykuły

22.05.2024

Nowość w Leroy Merlin: Elektryczna Suszarka Tubi

Odkryj nowość w Leroy Merlin - elektryczną suszarkę Tubi Electro, idealną do każdej przestrzeni, z nowoczesnym designem i niskim poborem mocy.

czytaj dalej
20.05.2024

Nowa Funkcjonalność podłączenia D50V w Grzejnikach TUBUS

Nowa funkcjonalność podłączenia D50V w grzejnikach TUBUS zwiększa elastyczność montażu oraz standaryzację instalacji, zapewniając wygodne sterowanie i kompatybilność z istniejącymi systemami.

czytaj dalej
30.04.2024

Ogrzewanie w domkach letniskowych i na działkach

Domek letniskowy czy działka rekreacyjna to idealne miejsca na odpoczynek od codzienności. Jednak, aby cieszyć się komfortem niezależnie od pory roku, kluczowe jest odpowiednie ogrzewanie.

czytaj dalej
05.04.2024

Co Może Się Popsuć w Grzejniku i Dlaczego? Poznaj 5 Najczęstszych Usterek

Odkryj 5 najczęstszych usterek w grzejnikach, w tym problemy z ciśnieniem, nieszczelności, obieg powietrza, awarie termostatu i zapowietrzenie. Dowiedz się, jak zapobiegać i rozwiązywać te problemy.

czytaj dalej
12.03.2024

Najczęstsze problemy z grzejnikami C.O

Dowiedz się, jak radzić sobie z nierównomiernym ogrzewaniem, zimnymi grzejnikami, przeciekającymi zaworami i innymi typowymi problemami.

czytaj dalej
06.03.2024

Efektywność grzejnika elektrycznego

Wybierz efektywny i ekonomiczny grzejnik elektryczny, by cieszyć się komfortem cieplnym przy niższych rachunkach za energię.

czytaj dalej
01.03.2024

Kto naprawia i wymienia grzejniki?

Dowiedz się, dlaczego regularna konserwacja i ewentualna wymiana grzejników są kluczowe dla efektywności energetycznej i komfortu cieplnego w Twoim domu.

czytaj dalej
23.02.2024

Czy opłaca się montować grzałkę elektryczną do grzejnika C. O.?

Odkryj zalety montażu grzałki elektrycznej do grzejnika centralnego ogrzewania: zwiększ komfort cieplny i osiągnij znaczne oszczędności energetyczne.

czytaj dalej
20.02.2024

Co to jest automatyczne odpowietrzanie i jak działa?

Poznaj, co to jest automatyczne odpowietrzanie grzejników i jak przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz niezawodności Twojego systemu ogrzewania.

czytaj dalej
13.02.2024

Porównanie techniczne dwóch identycznie wyglądających grzejników

Porównujemy grzejniki Instal Projekt z konkurencyjnymi modelami, podkreślając różnice techniczne i aspekty bezpieczeństwa, które mogą wpłynąć na decyzję zakupową.

czytaj dalej

więcej
o firmie

poznaj naszą historię

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.