Dlaczego grzejnik nie grzeje?

06.02.2024

Włączasz grzejnik, a po czasie okazuje się, że nie generuje on żadnego ciepła? Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. W tym artykule omawiamy najpopularniejsze z nich. Przeczytaj i sprawdź, dlaczego grzejnik nie grzeje oraz jak można w łatwy sposób to rozwiązać! 

Dlaczego grzejniki nie grzeją? 4 główne powody 

Powód nr 1: Działanie automatyki  

Sam fakt, że grzejnik w sezonie nie grzeje lub jego działanie jest mocno ograniczone, nie świadczy jeszcze o nieprawidłowościach. Często okresowe zmniejszenie mocy lub całkowite zatrzymanie przepływu to wynik działania automatyki i ma na celu dostosowanie wydajności instalacji do rzeczywistych potrzeb – w ten sposób oszczędza się ciepło. To nie powinno być powodem do zmartwień! 

Przy grzejnikowy zawór termostatyczny to element automatyki, z którym masz najczęściej do czynienia. W zależności od wybranej nastawy zaworu (odpowiadającej oczekiwanej temperaturze w pomieszczeniu) zawór ten otwiera się bądź przymyka, powodując zmiany przepływu czynnika grzewczego w grzejniku. W skrajnym przypadku może całkiem odciąć dopływ wody, sprawiając wrażenie, że jest on niesprawny. Innymi elementami automatyki decydującymi o pracy Twojego grzejnika są urządzenia centralnego systemu sterowania (np. tzw. regulator pogodowy dostosowujący temperaturę zasilania instalacji do aktualnych warunków zewnętrznych; to dotyczy głównie budynków wielorodzinnych; lub centralny regulator temperatury wewnętrznej w budynkach jednorodzinnych). 

Jak rozwiązać ten problem? 

W zależności od tego, czy problem wystąpił w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym, czy w domu jednorodzinnym, zaleca się wykonanie innych czynności w celu rozwiązania problemu. 

 • Dom jednorodzinny: skoryguj nastawy zaworów termostatyczny; zmień ustawienia w regulatorze pogodowym; zmień położenie czujnika temperatury (całego regulatora) na miejsce, w którym temperatura jest zbliżona do tej, jaką chcesz docelowo utrzymać w pomieszczeniu. Nie powinno być to miejsce narażone na wpływ innych źródeł ciepła (np. kuchnia) ani nadmiernie wychłodzone (np. przedsionek). 
 • Mieszkanie w budynku wielorodzinnym: skoryguj nastawy zaworów. Jeśli to nie pomoże, zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Te rozwiązania sprawdzą się wtedy gdy możesz przypisać je standardowemu działaniu automatyki ale pod jednym warunkiem: temperatura w pomieszczeniu jest co najmniej na wymaganym poziomie (dla pokoju to 20-21°C). Gdy nie możesz osiągnąć wymaganej temperatury i grzejnik w Twojej ocenie po prostu za słabo grzeje (za niska temperatura lub zbyt duża różnica temperatur między zasilaniem a powrotem), sprawdź inne potencjalne przyczyny. O nich przeczytasz w dalszej części tekstu! 

Powód nr 2: Za mały przepływ wody 

Zbyt niski przepływ czynnika grzewczego objawia się dużą różnicą temperatur wody zasilającej i powrotnej. W efekcie nie zostaje wykorzystana cała powierzchnia grzejnika. Należy zaznaczyć, że schłodzenie wody w grzejniku jest normalnym zjawiskiem i świadczy o tym, że grzejnik oddaje ciepło.  

Omówmy to krótko na przykładzie.  

Maksymalna różnica temperatur dla instalacji o parametrach 90/70/20°C wynosi 20°C, a dla 75/65/20°C to 10° C. Gdy jednak różnice te są wyraźnie większe i nie możesz uzyskać zadanej temperatury w pokoju, świadczy to o pewnych nieprawidłowościach w działaniu instalacji. Oto potencjalne problemy: 

Brak regulacji lub rozregulowanie rozpływu wody w instalacji  

Celem regulacji jest rozdzielenie wody grzewczej pomiędzy poszczególne grzejniki odpowiednio do ich mocy za pomocą elementów dławiących przepływ. Znajdują się one bezpośrednio przy grzejniku (tzw. nastawy wstępne w zaworach termostatycznych lub kryzy, czyli przesłony z otworkiem wielkości kilku milimetrów) lub w miejscach rozdziału instalacji. Zwiększenie przepływu w jednej gałęzi (np. poprzez zwiększenie nastawy lub wyjęcie kryzy) skutkuje osłabieniem w innych. 

Jak rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: ustaw nastawy wstępne zaworów według projektu lub dopasuj je metodą doświadczalną (samodzielnie bądź z pomocą instalatora). 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Zbyt niskie ciśnienie dyspozycyjne (podnoszenie) wytwarzane przez pompę obiegową w instalacji  

Dlaczego grzejnik nie grzeje? Kolejny prawdopodobny powód to źle dobrana pompa obiegowa, nieodpowiadająca charakterystyce instalacji. Pompa może być też wyeksploatowana – z zużytymi elementami odpowiedzialnymi za wytworzenie ciśnienia. Kolejna i najprostsza przyczyna: ustawienie pompy na zbyt niskim biegu. Obecnie większość pomp posiada kilka zakresów pracy. Jeżeli ustawisz pompę na niższym zakresie niż jest to potrzebne, to przepływ w instalacji okaże się za mały i część grzejników nie będzie grzać prawidłowo. 

Jak rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: zmień pompę na większą lub podnieś bieg pompy na wyższy. Jeśli to nie pomoże sprawdź jej poszczególne elementy czy nie uległy nadmiernemu wyeksploatowaniu. 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Nadmierne opory w elementach instalacji grzewczej (rurach, armaturze)  

Wskutek złej jakości wody i częstego jej uzupełniania na ściankach instalacji mogą wytrącić się osady soli mineralnych zawartych w wodzie (to tzw. „kamień”) lub wystąpi korozja. Zjawiska te prowadzą do zmniejszenia przekroju rur, a także powodują większą chropowatość, co w efekcie generuje wzrost oporów i zmniejszenie przepływu wody. Wtedy rośnie też ryzyko, że fragment osadu oderwie się od ścianki i przysłoni np. otwór nastawy wstępnej lub kryzę. To spowoduje zmniejszenie lub całkowite zablokowanie przepływu czynnika grzewczego i zablokuje funkcję grzewczą grzejnika. 

Jak rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: przepłucz instalację (korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy); napełnij instalację wodą uzdatnioną; usuń ewentualne nieszczelności instalacji. 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Powód nr 3: Zbyt niska temperatura wody zasilającej dopływającej do grzejnika 

Wyróżniamy dwie główne przyczyny takiego stanu rzeczy: nieprawidłową nastawę temperatury w źródle ciepła (kocioł grzewczy) oraz nieodpowiednie ustawienia automatyki (tzw. automatyka pogodowa). Te dwie sytuacje wymagają interwencji serwisu źródłą ciepła lub samodzielnej korekty nastawy, ale tylko wtedy, gdy jesteś właścicielem źródła ciepła.  

Przyczyną zbytniego wychłodzenie wody w instalacji może być brak izolacji na rurach doprowadzających wodę. Do takiej sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy są to długie odcinki w nieogrzewanych pomieszczeniach. Pamiętaj, że każde obniżenie temperatury wody w stosunku do wymaganej o 5°C skutkuje obniżeniem temperatury w pomieszczeniu o 2°C! Wtedy należy uzupełnić izolację na rurociągach (w przypadku domu jednorodzinnego) lub zgłosić problem zarządcy budynku (w przypadku mieszkań w domach wielorodzinnych). 

Jak jeszcze rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: sprawdź i podnieś temperaturę na źródle ciepła; zmień ustawienia w regulatorze pogodowym na wyższą. 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Powód nr 4: Nieprawidłowa eksploatacja instalacji 

Bardzo ważne dla jakości grzejnika jest to, jak z niego korzystasz. Oto najpopularniejsze błędy użytkowania, które mogą być odpowiedzią na to, dlaczego grzejnik nie grzeje. 

Gromadzenie osadów w grzejniku jako naturalnym osadniku  

Zanieczyszczenie grzejnika osadami powstaje w źle eksploatowanych instalacjach, gdy często usuwamy wodę z instalacji i uzupełniamy brak nieuzdatnioną wodą wodociągową. Takie działanie prowadzi do korozji stalowych elementów instalacji i powstawania osadów obniżających przepływu wody w grzejniku. 

Jak rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: przepłucz instalację (korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy); napełnij instalację wodą uzdatnioną; usuń ewentualne nieszczelności instalacji. 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne). 

Zapowietrzenie grzejnika  

W zależności od ilości powietrza obecnego w grzejniku jego większa lub mniejsza część jest odcięta od przepływu wody. Wtedy dochodzi do znacznego wychłodzeniem lub całkowitego braku ogrzewania. Często zapowietrzeniu grzejnika towarzyszą dodatkowe efekty dźwiękowe – podobne do przelewającej się wody. Przeczytaj osobny artykuł o tym, dlaczego grzejnik szumi. 

Skąd w ogóle bierze się powietrze w instalacji? 

 • Z nieprawidłowego (zbyt szybkiego, przy włączonej pompie obiegowej) napełnienia instalacji wodą. 
 • Z drobnych nieszczelności powodujących ubytki wody i zaciąganie przez nie powietrza do instalacji. 
 • Z wydzielania się pęcherzyków powietrza z ogrzewanej wody, jeżeli jest to woda nieuzdatniona. 

Na szczęście dziś większość grzejników zostaje wyposażona w lokalne odpowietrzniki. Znajdują się najczęściej w górnej części grzejnika. Odkręcenie zaworka powoduje wypływ zgromadzonego w grzejniku powietrza i rozwiązanie problemu! 

Jak jeszcze możesz rozwiązać ten problem? 

 • W domu jednorodzinnym: napełnij instalacje wodą uzdatnioną, powoli i w sposób kontrolowany; usuń ewentualne nieszczelności instalacji; okresowo odpowietrz grzejniki, korzystając z miejscowych odpowietrzników na grzejnikach. 
 • W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne); okresowo odpowietrz grzejniki, korzystając z miejscowych odpowietrzników na grzejnikach. 

Mamy nadzieję, że wymienione przez nas czynności szybko przywrócą prawidłowe działanie grzejnika i Twoją satysfakcję z domowego ogrzewania. Jeśli nie, zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalisty, który dobierze rozwiązanie do Twojej indywidualnej sytuacji. 

wróć do listy wpisów

Podobne artykuły

06.02.2024

Dlaczego grzejnik nie grzeje?

Włączasz grzejnik, a po czasie okazuje się, że nie generuje on żadnego ciepła? Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka.

czytaj dalej
25.01.2024

Dlaczego grzejnik jest zimny na dole?

Twój grzejnik na dole jest zimny, a u góry ciepły lub gorący? Kliknij i sprawdź, z czego to może wynikać.

czytaj dalej
19.01.2024

Czy wielkość grzejnika ma znaczenie?

Grzejnik nie jest już tylko urządzeniem grzewczym, ale elementem dekoracyjnym, który może podkreślić charakter każdego wnętrza. Dlatego ważne jest, aby wybierać grzejniki, które łączą w sobie wysoką…

czytaj dalej
10.01.2024

Grupa Modulus: Teraz także w opcji hybrydowej

Odkryj zaawansowane hybrydowe grzejniki MODULUS z Grupy Modulus, oferujące ogrzewanie przez cały rok w niezmienionej cenie.

czytaj dalej
03.01.2024

7 ważnych aspektów przy wyborze grzejników C.O.: Stalowe czy Aluminiowe? Kompleksowy przewodnik.

Zastanawiasz się czy wybrać grzejnik "stalowy" lub "aluminiowy", wejdź w ten artykuł aby dowiedzieć się więcej.

czytaj dalej
15.12.2023

Jak maksymalizować efektywność ogrzewania: Wskazówki od ekspertów branży grzewczej.

Praktyczne wskazówki na energooszczędność w okresie świątecznym i zimowych miesiącach. Zapoznaj się z ekspertami branży grzewczej, aby maksymalizować efektywność Twojego systemu ogrzewania.

czytaj dalej
05.12.2023

9 wskazówek, jak dbać o grzejnik centralnego ogrzewania

W dzisiejszym świecie, gdzie efektywność energetyczna i trwałość urządzeń grzewczych są na wagę złota, odpowiednia konserwacja grzejników centralnego ogrzewania (C.O.) staje się nieodzownym elementem…

czytaj dalej
30.11.2023

Dlaczego warto kupować produkty z IP44? Klucz do bezpiecznej i komfortowej łazienki.

Odkryj, jak stopień ochrony IP44 w urządzeniach elektrycznych, takich jak nowoczesne grzejniki i suszarki Mobilo Electro, rewolucjonizuje bezpieczeństwo i trwałość w Twojej łazience.

czytaj dalej
23.11.2023

Wybór Idealnego Grzejnika do Małej Łazienki: 5 najważniejszych wskazówek

Wybór odpowiedniego grzejnika do małej łazienki zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak wymiary przestrzeni, moc grzewcza i materiał wykonania, które zapewnią optymalne ogrzewanie.

czytaj dalej
21.11.2023

Jak obliczyć moc grzewczą grzejnika? Sprawdź ten prosty sposób

Odkryj prosty sposób na obliczenie mocy grzewczej grzejnika, aby zapewnić efektywność i komfort cieplny w Twoim domu. Dowiedz się więcej o kluczowych czynnikach i profesjonalnym doradztwie.

czytaj dalej

więcej
o firmie

poznaj naszą historię

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.