Prawidłowo działająca instalacja centralnego ogrzewania nie powinna być „słyszalna”. Szumienie w grzejnikach to objaw jakiejś nieprawidłowości w obrębie instalacji lub urządzenia. Sprawdź, dlaczego Twój grzejnik szumi i co możesz zrobić, żeby to naprawić!
Szumienie w grzejnikach – najpopularniejsze przyczyny
- Przekroczona dopuszczalna prędkość przepływu wody w przewodach lub armaturze (zaworach)
Jeśli w części instalacji (np. pionie) większość zaworów termostatycznych jest zamknięta, ciśnienie dyspozycyjne pompy przenosi się na otwarte części instalacji, powodując zwiększony przepływ przez gałązki, zawory i grzejniki tych obiegów. To może doprowadzić do szumienia w grzejnikach. By temu zapobiegać, w instalacjach z zaworami termostatycznymi umieszcza się elementy stabilizujące ciśnienie w instalacji, np. podpionowe zawory stałej różnicy ciśnień lub co najmniej zawory nadmiarowo-upustowe na obejściu pompy.
- Powietrze w instalacji
Obecność powietrza w instalacji centralnego ogrzewania wywołuje różnego rodzaju hałasy: szum, efekt przelewającej się wody, bulgotanie. Powietrze najczęściej występuje w grzejniku, choć może też zalegać w załamaniach instalacji i w miejscach zmiany przekroju (redukcje, zawory). Powietrze z grzejnika usuniesz dość łatwo, odkręcając zaworek odpowietrzający (aż do wystąpienia ciągłej strugi wody). Wyeliminowanie powietrza z innych elementów instalacji jest trudniejsze – to należy powierzyć fachowcowi.
- Nieprawidłowe podłączenie grzejników
Zawory stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania mają z reguły określony kierunek przepływu (oznaczony strzałką na korpusie). Jeśli podczas montażu grzejnika pomylono przyłącza, to strumień wody będzie przepływał przez zawór termostatyczny w kierunku przeciwnym do prawidłowego. Może to wywołać cykliczne stukanie spowodowane naporem wody na grzybek od góry i reakcją sprężyny. Przeczytaj, jak prawidłowo zamontować grzejnik!
- Wibracje i drgania wywołane np. przez pompy
Drgania powstają wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z elementami ruchomymi. W przypadku instalacji C.O. najczęściej jest to pompa. Jeśli nie zapewnisz skutecznego odizolowania instalacji od pompy i elementów konstrukcyjnych (przepusty, uchwyty, podpory), to wszelkie drgania pochodzące od pompy mogą przenosić się na ściany lub stropy i być słyszalne w różnych miejscach budynku. Czasami daje to efekt w postaci szumiących grzejników.
Podsumowanie
Szumienie w grzejnikach zawsze powinno zwrócić uwagę. W większości przypadków świadczy bowiem o nieprawidłowości, która musi zostać zdiagnozowana i naprawiona, zarówno dla bezpieczeństwa, jak i efektywności korzystania z grzejnika. Jeśli czujesz, że nie zdołasz zrobić tego samodzielnie, skorzystaj z pomocy profesjonalisty.