Grzejnik na podczerwień to urządzenie, które emituje fale podczerwone i z ich pomocą ogrzewa pomieszczenie. Ale czym one są i dlaczego takie rozwiązanie jest lepsze od standardowego rodzaju ogrzewania konwekcyjnego? Już tłumaczymy!
Jak działają grzejniki na podczerwień?
Promieniowanie podczerwone to promieniowanie elektromagnetyczne niewidzialne dla ludzkiego oka. Każdy obiekt emituje takie fale, ale w różnym stopniu. Największym ich emiterem jest Słońce. Ogrzewają one powierzchnię wszystkich obiektów dookoła. Generuje je też każdy grzejnik – bez względu na rodzaj. Możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy, że zbliżysz dłoń do urządzenia, nie dotykając jego powierzchni. Czujesz ciepło, prawda? Kiedy jednak nieco odsuniesz się od grzejnika, to uczucie wyraźnie słabnie.
To dlatego, że niestety większość ciepła wydzielanego przez grzejniki jest wykorzystywana na ogrzanie powietrza w pomieszczeniu w ramach zjawiska konwekcji. Aby odczucie ciepła było obecne nie tylko tuż przy samym grzejniku, ale w całym pomieszczeniu, trzeba trochę zmodyfikować konstrukcję urządzenia. Wtedy zwiększa się temperaturę na powierzchni (nawet do kilkuset stopni celsjusza), aby emitować jak najwięcej fal podczerwonych. Najpopularniejszymi grzejnikami na podczerwień są grzejniki elektryczne z uwagi na niskie straty energii podczas generowania fal podczerwonych.
Grzejnik na podczerwień – czy warto?
Grzejniki na podczerwień mają wiele zalet. Oto największe z nich:
- Szybkość działania – przyjemne ciepło czujesz zaraz po włączeniu grzejnika.
- Równomierne odczucie ciepła w całym pomieszczeniu – poprzez ogrzewanie wszystkich przedmiotów i ludzi, a nie powietrza.
- Niskie koszty ogrzewania – gdy dysponujesz instalacją fotowoltaiczną.
Niestety oprócz szeregu zalet urządzenia te mają też kilka wad:
- Ograniczone miejsce montażu – z uwagi na wysoką temperaturę pracy grzejnika oraz ogrzewanie obiektów i ludzi wyłącznie przy pomocy bezpośredniego promieniowania podczerwonego, urządzenia montuje się najczęściej przy suficie, aby uniknąć ryzyka poparzeń i nie zaburzać emisji promieniowania.
- Nieodpowiednie do łazienki – grzejników na podczerwień nie zaleca się montować w łazience ze względu na panującą tam podwyższoną wilgotność.
- Nie sprawdzą się jako suszarki do ubrań czy ręczników – bo grzejników nie można niczym zastawiać, żeby nie zaburzać wydzielanego promieniowania.
Podsumowanie
Grzejniki na podczerwień pomimo kilku wad są bardzo dobrą alternatywą dla standardowego rodzaju ogrzewania. Idealnie sprawdzają się zwłaszcza w nowym budownictwie, gdy nie zostało zainstalowane inne ogrzewanie i gdy masz do dyspozycji instalację fotowoltaiczną, znacząco zmniejszającą koszty wykorzystania energii elektrycznej w ogrzewnictwie. Grzejniki na podczerwień znajdują zastosowanie również w dużych obiektach, które ciężko byłoby dogrzać w standardowy sposób oraz tam, gdzie potrzebne jest tylko czasowe ogrzewanie.