Stojąc przed zakupem grzejnika, często zastanawiamy się, jaki jego rodzaj wybrać. Pomijając kwestie estetyczne, rozważamy, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze oraz tańsze w użytkowaniu. Aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku są grzejniki centralnego ogrzewania, które do ogrzewania wykorzystują wodę podgrzewaną przez kotły na paliwo stałe. Coraz większą popularnością cieszą się jednak produkty elektryczne czy też hybrydowe. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Państwu przewagi i wady każdego z tego typu rozwiązań.
Grzejniki centralnego ogrzewania
Grzejniki centralnego ogrzewania (c.o.) to standardowe rozwiązanie, które znajdziemy w większości domów i bloków budowanych w starej technologii budownictwa.
Ich głównymi zaletami są:
- duża moc i powierzchnia grzewcza, przez co wybrane produkty mogą pełnić również rolę suszarek do ubrań;
- wysoka niezawodność tego rozwiązania i związany z tym długi okres gwarancyjny producenta.
Z kolei wadami grzejników c.o. są:
- duża waga związana z wypełnieniem korpusu cieczą;
- z produktu można korzystać wyłącznie w sezonie grzewczym;
- wymagają poprowadzenia i utrzymania w należytym stanie instalacji grzewczej w budynku;
- do zasilania wykorzystują kotły na nieekologiczne paliwa kopalniane.
Grzejniki elektryczne
Grzejniki elektryczne natomiast do działania wymagają jedynie przyłącza elektrycznego o odpowiedniej mocy. W środku zazwyczaj znajduje się przewód oporowy (produkty bezcieczowe) lub roztwór wodny z dołączoną na zewnątrz grzałką elektryczną (produkty cieczowe).
Zaletami grzejników elektrycznych są:
- szybki czas rozgrzewania;
- możliwość użytkowania produktu przez cały rok nawet poza sezonem grzewczym;
- bardzo niskie koszty użytkowania, gdy posiadamy instalację fotowoltaiczną;
- idealnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym oraz niskotemperaturowym (np. pompy ciepła);
- niska waga produktów;
- łatwość instalacji i użytkowania (zazwyczaj wystarczy włożyć tylko wtyczkę do gniazdka).
Wadami grzejników elektrycznych są:
- stosunkowo wysokie koszty użytkowania w porównaniu z pozostałymi rozwiązaniami, gdy nie posiadamy instalacji fotowoltaicznej;
- przeważnie niska moc i powierzchnia grzewcza, więc wymaga stosowania większej ilości urządzeń w dużych pomieszczeniach.
Grzejniki hybrydowe
Na koniec zostawiliśmy grzejniki hybrydowe. Jest to połączenie obu powyższych typów rozwiązania. W sezonie grzewczym korzystamy z grzejnika jak ze zwykłego ogrzewacza centralnego ogrzewania, a poza sezonem jako grzejnika elektrycznego. Łączą one więc zalety jak i wady obu typów rozwiązań.
Grzejniki hybrydowe znajdują głównie zastosowanie u posiadaczy instalacji c.o., którzy chcą się od niej uniezależnić i użytkować produkt przez cały rok. Również z tego rozwiązania mogą skorzystać rodzice z małymi dziećmi, gdzie wymagane jest większe dogrzanie pomieszczenia, oraz posiadacze instalacji fotowoltaicznych.
Podsumowanie
Jak widać, oba produkty mają swoje wady i zalety. Dla jednego lepszym rozwiązaniem będzie grzejnik wodny, bo ma już taką instalację w domu, a dla drugiego elektryczny, ponieważ zainwestował w panele fotowoltaiczne i gdzieś musi spożytkować zgromadzoną energię. Niezależnie które rozwiązanie wybierzemy, musimy przed zakupem określić, jaka moc cieplna jest nam potrzebna do danego pomieszczenia. Dodatkowo przy grzejniku c.o. warto też znać parametry pracy instalacji grzewczej.