Czasy nieestetycznych grzejników odchodzą do przeszłości. Produkowane dziś grzejniki to przykład nowoczesnego wzornictwa, za sprawą którego wychodzą poza swoją bazową rolę – nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale są też świetną dekoracją. Zastanawiasz się, jaki kolor grzejnika wybrać? To dobrze, bo kolor jest bardzo ważnym elementem całego produktu. Decyduje o aranżacji Twojego mieszkania lub domu, a częściowo też o Twoim samopoczuciu. W tym artykule podpowiadamy, jaki kolor grzejnika sprawdzi się w konkretnej sytuacji.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kolor grzejnika?
Podczas kontaktu z klientami zauważamy dwie tendencje – klienci albo wybierają najbardziej uniwersalne kolory, niejako pomijając duży potencjał tkwiący w innych, intensywniejszych kolorach albo sięgają po grzejniki w swoich ulubionych barwach, nie zastanawiając się zbyt długo nad tym, czy dany kolor sprawdzi się w ich mieszkaniu lub domu. Dlatego proponujemy, żebyś w trakcie wybierania konkretnego modelu grzejnika zwrócił uwagę na dwa elementy: wpływ koloru na samopoczucie oraz spójność kolorystyczną z zastaną aranżacją.
Najpopularniejsze kolory grzejników i ich znaczenie dla samopoczucia
Biały – kojarzony z czystością i niewinnością. W jego otoczeniu jesteśmy odprężeni i spokojniejsi, ale nadmiar bieli we wnętrzu powoduje uczucie osamotnienia i pustki.
Szary – uspokaja i odpręża, ale stosowany w zbyt wielu miejscach może wywołać przygnębienie, a nawet smutek i obniżyć poziom odczuwanej energii.
Czarny – decyduje o eleganckim, wręcz luksusowym wymiarze aranżacji. Stosowany w umiarze wzmacnia koncentrację i wycisza emocje, ale w nadmiarze, podobnie jak kolor szary, sprzyja zasmuceniu i melancholii.
Żółty – stosowany, gdy chcemy poprawić samopoczucie, bo dodaje pozytywnej energii i pobudza do działania. W zbyt dużym nasyceniu i ilości może jednak wywołać irytację i rozdrażnienie.
Pomarańczowy – tak, jak żółty ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Redukuje stres i pomaga uwolnić się od złych emocji. Stosowany zbyt roztropnie może wywołać nieuzasadnione i trudne do zdefiniowania rozdrażnienie.
Różowy – powszechnie uważany za kolor kobiecy. Dzięki swojej delikatności działa kojąco na nerwy, a nawet likwiduje napięcie mięśniowe. W nadmiarze łatwo przytłacza.
Czerwony – kolor bardzo pobudzający. Umiejętnie wprowadzony do Twojego otoczenia może zmotywować Cię do działania i zenergetyzować, ale w nadmiarze szybko spowoduje zmęczenie.
Niebieski – kolor łagodny i kojący. Wzmacnia kreatywność, jednocześnie uspokajając.
Fioletowy – dodaje wnętrzom tajemniczości i artyzmu. W umiarkowanej ilości korzystnie wpływa na układ nerwowy, ale w nadmiarze powoduje przygnębienie.
Zielony – to kolor, który daje poczucie bezpieczeństwa, kreuje atmosferę spokoju i harmonii, obniżając poziom stresu. Relaksuje i stwarza okazję do odpoczynku choćby dla Twoich oczu. Tak, jak inne kolory ma też swoje wady: w nadmiarze powoduje spadek energii.
Brązowy – jedna z najcieplejszych barw, chętnie wykorzystywana w aranżacji wnętrz. Podobnie jak zielony daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, ale stosowany zbyt często przytłacza i przygnębia.
Jakie kolory grzejników wybrać do danego stylu aranżacyjnego?
Do stylu skandynawskiego, cechującego się minimalizmem w eleganckim wydaniu, a jednocześnie przytulnością i sporą ilością światła naturalnego, dobierz grzejnik w kolorze bieli, szarości, beżu lub czerni.
Podobne kolory sprawdzą się w aranżacjach w stylu industrialnym, inaczej loftowym – przestronnym i z elementami z surowego betonu oraz drewna.
Do stylu glamour świetnie pasują grzejniki w kolorach fiolet, róże, złoto, srebro, czerń, czerwień, fuksja, granat, biel, błękit, szmaragdowa zieleń
Styl prowansalski to sielskość połączona z elegancją i minimalizmem oraz ludowa ornamentyka, dlatego warto dobrać do niego grzejnik biały lub lawendowy. Mile widziane są też ciepłe pastele oraz piaskowe i kremowe odcienie.
Styl klasyczny to ponadczasowy i elegancki sposób na urządzenie wnętrza. Wystrój jest bezpieczny i przytulny. Pasują do niego pasują kolory stonowane, na przykład popularne w ostatnim czasie barwy pastelowe.
Ciemna paleta barw cechuje styl kolonialny – połączenie brytyjskiej elegancji i plemiennych ozdób. Postaw w nim na czerń lub butelkową zieleń.
Aranżacja w stylu hamptons łączy w sobie zarówno miłość do natury i harmonię, jak i zamiłowanie do luksusu, dlatego tutaj sprawdzą się grzejniki w neutralnych kolorach np. różne odcienie niebieskiego przełamane dodatkami srebrnymi, złotymi lub w innych kontrastujących barwach (granat, zieleń, fiolet, żółty).
W stylu orientalnym, będącym efektem inspiracji wystrojem wnętrz z różnych stron świata – dalekiego Wschodu, Indii, Chin, Japonii lub Afryki Północnej, dominują „żywe” kolory takie jak: czerwień, fiolet, bordo, zieleń, żółć, pomarańcz i róż uzupełnione bielą lub czernią.
W stylu śródziemnomorskim najważniejsza jest swoboda, przytulna atmosfera oraz delikatna i świeża kolorystyka, dlatego do takich wnętrz koniecznie dołącz biały, szary, błękitny lub jasnozielony grzejnik.
Ciekawym trendem jest styl organiczny tworzony poprzez formy nawiązujące do natury. To nowy i świeży trend wnętrzarski oparty na filozofii poszukiwania wewnętrznego spokoju poprzez odnowienie lub nawiązanie kontaktu z naturą. Jego wielbiciele stawiają na elementy dzikiej przyrody – jej barwy i kształty. Dominują tu zatem kolory ciepłe i sprzyjające relaksowi: złamana biel, beż, kremowy i brązowy.
Zastanawiasz się, czy znajdziesz w sprzedaży grzejniki we wszystkich wymienionych kolorach? Oczywiście, że tak! Grzejniki Instal-Projekt dostępne są w naszej autorskiej, bogatej palecie kolorystycznej, obejmującej co najmniej kilkanaście różnych odcieni. Wejdź, wybierz interesującą Cię grupę produktów i sprawdź!
✔ Sprawdź nasz aktualny wzornik kolorów!
Kolor to nie jedyny element grzejnika, który warto wziąć pod uwagę w trakcie zakupów. Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do wyboru, przeczytaj nasz artykuł o tym, jaki kształt grzejnika wybrać.