Bardzo ważne dla jakości grzejnika jest to, jak z niego korzystasz. Oto najpopularniejsze błędy użytkowania, które mogą być odpowiedzią na to, dlaczego grzejnik nie grzeje.
Gromadzenie osadów w grzejniku jako naturalnym osadniku
Zanieczyszczenie grzejnika osadami powstaje w źle eksploatowanych instalacjach, gdy często usuwamy wodę z instalacji i uzupełniamy brak nieuzdatnioną wodą wodociągową. Takie działanie prowadzi do korozji stalowych elementów instalacji i powstawania osadów obniżających przepływu wody w grzejniku.
Jak rozwiązać ten problem?
- W domu jednorodzinnym: przepłucz instalację (korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy); napełnij instalację wodą uzdatnioną; usuń ewentualne nieszczelności instalacji.
- W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne).
Zapowietrzenie grzejnika
W zależności od ilości powietrza obecnego w grzejniku jego większa lub mniejsza część grzejnika jest odcięta od przepływu wody. Wtedy dochodzi do znacznego wychłodzeniem lub całkowitego braku ogrzewania. Często zapowietrzeniu grzejnika towarzyszą dodatkowe efekty dźwiękowe – podobne do przelewającej się wody. Przeczytaj osobny artykuł o tym, dlaczego grzejnik szumi.
Skąd w ogóle bierze się powietrze w instalacji?
- Z nieprawidłowego (zbyt szybkiego, przy włączonej pompie) napełnienia instalacji wodą.
- Z drobnych nieszczelności powodujących ubytki wody i zaciąganie powietrza do instalacji.
- Z wydzielania się pęcherzyków powietrza z ogrzewanej wody, jeżeli jest to woda nieuzdatniona.
Na szczęście dziś większość grzejników zostaje wyposażona w lokalne odpowietrzniki. Znajdują się najczęściej w górnej części grzejnika. Odkręcenie zaworka powoduje wypływ zgromadzonego w grzejniku powietrza i rozwiązanie problemu!
Jak jeszcze możesz rozwiązać ten problem?
- W domu jednorodzinnym: napełnij instalacje wodą uzdatnioną, powoli i w sposób kontrolowany; usuń ewentualne nieszczelności instalacji; okresowo odpowietrz grzejniki, korzystając z miejscowych odpowietrzników na grzejnikach.
- W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym: zawiadom zarządcę budynku (służby eksploatacyjne); okresowo odpowietrz grzejniki, korzystając z miejscowych odpowietrzników na grzejnikach.
Mamy nadzieję, że wymienione przez nas czynności szybko przywrócą prawidłowe działanie grzejnika i Twoją satysfakcję z domowego ogrzewania. Jeśli nie, zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalisty, który dobierze rozwiązanie do Twojej indywidualnej sytuacji.