Planując zakup grzejnika, zastanawiamy się jaki rodzaj wybrać – elektryczny, centralnego ogrzewania, a może hybrydowy. Próbujemy ustalić, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze – wygodne i tanie w użytkowaniu. Kiedy dysponujemy instalacją centralnego ogrzewania, sytuacja jest o tyle prosta, że ograniczamy się raczej do grzejników wodnych. Gdy takiej instalacji nie mamy, często wybieramy grzejniki elektryczne. W tym artykule przedstawiamy wady i zalety grzejników elektrycznych i wodnych, wskazując największe różnice między nimi.
Grzejnik elektryczny a grzejnik wodny – czym się różnią?
Główna różnica między grzejnikami elektrycznymi i wodnymi (w skrócie: C.O) dotyczy źródła wytwarzania ciepła. Grzejnik C.O. do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ciepłej wody z instalacji grzewczej. Im jest ona gorętsza, tym większa moc grzejnika. Grzejnik elektryczny natomiast wymaga jedynie przyłącza elektrycznego o odpowiedniej mocy. W środku urządzenia zazwyczaj znajduje się przewód oporowy, podobny do tego w żarówce wolframowej. Nie wydziela on jednak światła; całą energię oddaje w postaci ciepła.
Grzejnik wodny – zalety
- Duża moc i powierzchnia grzewcza.
- Wysoka niezawodność.
- Brak niebezpiecznych elementów, dzięki czemu grzejnik może być użytkowany przez dzieci i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej.
Grzejnik wodny – wady
- Duża waga wynikająca z wypełnienia korpusu cieczą.
- Grzejnik wymaga obecności instalacji grzewczej w budynku.
- Urządzenie odpowiednie do użytkowania wyłącznie w sezonie grzewczym. *
* Wybrane grzejniki można w łatwy sposób wyposażyć w grzałkę elektryczną. W ten sposób zyskujesz produkt hybrydowy (wodno-elektryczny). Taki grzejnik użytkujesz przez cały rok, także poza sezonem grzewczym. W Instal-Projekt większość grzejników C.O. nadaje się do połączenia z grzałką elektryczną. Obejrzyj nasze produkty!
Grzejnik elektryczny – zalety
- Niska waga produktu.
- Łatwość instalacji i użytkowania (wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka).
- Krótki czas rozgrzewania się urządzenia.
- Bardzo niskie koszty użytkowania, jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną.
Grzejnik elektryczny – wady
- Stosunkowo wysokie koszty użytkowania w porównaniu z pozostałymi rozwiązaniami, gdy nie dysponujesz instalacją fotowoltaiczną.
- W większości modeli niska moc i powierzchnia grzewcza, przez co konieczne jest zamontowanie większej liczby urządzeń w dużych pomieszczeniach, by efektywnie je ogrzać.
Podsumowanie
Tym artykułem chcemy pokazać, że nie ma produktów idealnych – każdy z grzejników ma wady i zalety. Dla kogoś, kto już posiada instalację grzewczą prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem okaże się grzejnik wodny. Z kolei osoba, która zainwestowała w panele fotowoltaiczne zapewne najbardziej zadowolona będzie z grzejnika elektrycznego, bo gdzieś i tak musi spożytkować zgromadzoną ze słońca energię.
Niezależnie od tego, na który rodzaj grzejnika postawisz, na tym sprawa wyboru najlepszego urządzenia się nie kończy. Musisz jeszcze określić potrzebną moc cieplną, bo to od niej zależy, czy grzejnik będzie pracować efektywnie w danym pomieszczeniu. Dodatkowo przy grzejniku C.O. warto też poznać parametry pracy instalacji grzewczej. O tym wszystkim nasi eksperci napisali w krótkiej serii artykułów pt. „Jak dobrać grzejnik do metrażu pomieszczenia”.