Jakie akcesoria do grzejników centralnego ogrzewania warto dokupić?

01.02.2024

Wraz z zakupionym grzejnikiem centralnego ogrzewania otrzymasz podstawowe wyposażenie takie jak: uchwyty montażowe, korki i odpowietrznik. Do montażu ogrzewacza potrzebujesz jednak więcej elementów. W tym artykule podpowiadamy, jakie akcesoria do grzejników centralnego ogrzewania należy dokupić, żeby móc prawidłowo zamontować urządzenie i cieszyć się z jego rozszerzonej funkcjonalności. 

Jakie akcesoria do grzejnika są potrzebne? 

Element nr 1: Zawory termostatyczne 

Są niezbędne do prawidłowej i efektywnej pracy grzejnika. Aby dobrze dobrać zestaw zaworowy, musisz ustalić kilka informacji przed ich zakupem:  

Po której stronie w Twojej instalacji grzewczej znajduje się zasilanie, a po której powrót czynnika grzewczego oraz jak są one wyprowadzona ze ściany? 

Dzięki temu będziesz mógł dopasować je do swojej konfiguracji. Do najbardziej popularnych układów na rynku zaliczamy: 

 • Zawory osiowe – stosowane głównie do podłączenie grzejników sposobem dolnym, gdzie głowica termostatyczna po zamontowaniu nie wystaje poza obrys grzejnika. 
 • Zawory kątowe – wykorzystywane do podłączenia grzejników sposobem dolnym, gdzie zamontowana głowica termostatyczna wystaje poza obrys grzejnika w kierunku użytkownika. 
 • Zawory proste – używane najczęściej do podłączenia grzejników sposobem bocznym. 
 • Zawory zespolone (tzw. dual) – wykorzystywane do podłączenia grzejników sposobem dolnym o rozstawie 50 milimetrów.  
 • Zestawy jednootworowe – używane przy podłączeniu w jednym kolektorze pionowym. Drugi kolektor pozostaje wolny i można w nim zamontować grzałkę elektryczną. 
 • Zestawy z trójnikiem – to zestaw osiowy z możliwością wkręcenia grzałki elektrycznej zarówno na zasilaniu, jak i powrocie.  

Z jakiego materiału wykonano instalację centralnego ogrzewania – czy są to rurki z tworzywa sztucznego (PEX), z miedzi czy stali? 

Większość zestawów zaworowych zostaje wyposażona w złączki zaciskowe do rur z tworzywa sztucznego PEX (16x2). Istnieje jednak możliwość zamówienia zestawów ze złączkami do rur miedzianych i/lub stalowych. 

Warto znać też niektóre parametry. 

Do podstawowych parametrów zestawów zaworowych zaliczamy: regulację termostatyczną, zakres regulacji 0-30°C, gwinty montażowe głowicy M30x1,5, maksymalną temperaturę pracy 120°C, ciśnienie nominalne 1 MPa. 

Jakie zawory termostatyczne kupić? 

Większość producentów sprzedaje pełne pakiety zestawów zaworowych, składające się z zaworu termostatycznego (zasilającego) z dołączoną głowicą termostatyczną, zaworem odcinającym, kompletem złączek zaciskowych, nyplami do wkręcenia w grzejnik, a także ewentualnie korkami zaślepiającymi. I na takie zestawy warto zwrócić uwagę. 

Ciekawym rozwiązaniem jest zamówienie zestawu zaworowego w kolorze grzejnika. W Instal-Projekt realizujemy zamówienia na zestawy termostatyczne w wielu różnych kolorach z dostępnej palety barw. Na kartach katalogowych każdego naszego produktu znajdziesz dedykowane do niego zestawy zaworowe. Sprawdź to pod poniższym linkiem https://niezawodny.pl/katalog Z nim szybko i łatwo znajdziesz potrzebne akcesoria do grzejnika!   

Element nr 2: Głowica termostatyczna 

To grzejnikowe regulatory temperatury o nowoczesnym i ergonomicznym kształcie. Dzięki nim możesz z łatwością dostosować temperaturę indywidualnie dla każdego pomieszczenia, między innymi zachowując niższą temperaturę w miejscach, w których aktualnie nie przebywasz. To oszczędne rozwiązanie! Co więcej, przemyślana konstrukcja głowic i ergonomiczny oraz prosty design umożliwia ich łatwe czyszczenie. 

Głowice termostatyczne dzielimy na: 

 • Głowice manualne – w tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, temperaturę ustawiamy ręcznie za pomocą pokrętła. 
 • Głowice automatyczne – temperatura regulowana jest tutaj automatycznie poprzez ustawienie wymaganych parametrów na panelu urządzenia lub w harmonogramie tygodniowym poprzez Wi-Fi dzięki połączeniu sieciowemu.  

Innym podziałem głowic jest ten, ze względu na sposób podłączenia do wkładki zaworowej. W tej klasyfikacji wyróżniamy: 

 • Głowice termostatyczne na wkładki R-AN (tzw. „click”) – kompatybilne z grzejnikami modułowymi z podłączeniem typu V, jak np. grzejnik TUBUS. 
 • Głowice termostatyczne na wkładki SH – w ich przypadku masz do czynienia z gwintem M30*1,5, na który należy nakręcić głowicę. Taką głowicę montujemy tam, gdzie zastosowaliśmy zestaw zaworowy dokręcany do wyjść grzejnika (podłączenie dolne, boczne). 

Dobra głowica termostatyczna posiada następujące cechy i funkcje: 

 • Wbudowany niezawodny czujnik temperatury – cieczowy (najbardziej popularny), gazowy lub woskowy. 
 • Pokrętło regulacyjne z oznakowaniem cyfrowych nastaw. 
 • Funkcję ochrony przed zamarzaniem instalacji (8°C na nastawie „*”). 
 • Możliwość ograniczenia zakresu regulacji temperatury, zarówno maksymalnej, jak i minimalnej. 
 • Histerezę – to różnica między aktualną temperaturą wody grzewczej lub pokoju a aktualnym żądaniem temperaturowym. Najczęściej wynosi około 0,2°C. 

Element nr 3: Grzałka elektryczna 

Grzałka elektryczna zamontowana w grzejniku centralnego ogrzewania zwiększa jego zakres możliwości. W ten sposób wzrasta też Twój komfort użytkowania grzejnika. Przede wszystkim dlatego, że możesz stosować go przez cały rok – nie tylko w sezonie grzewczym. Choćby po to, by suszyć mokre ubrania. To świetne rozwiązanie między innymi dla właścicieli domów z ogrzewaniem podłogowym. 

Grzałkę elektryczną zamontujesz do wielu modeli grzejników centralnego ogrzewania. Żeby sprawdzić, czy dane urządzenie pozwala na taki zabieg, sprawdź jego kartę produktu. Jeśli konstrukcja grzejnika na to pozwala, musisz wybrać odpowiednią grzałkę elektryczną. Dowolność nie jest bowiem tutaj dozwolona.  

Jaką grzałkę elektryczną wybrać? 

Moc grzałki elektrycznej 

Kluczowy aspekt to moc. Dla grzałki z maksymalną temperaturą 60-65°C moc tego akcesorium powinna być jak najbardziej zbliżona do mocy grzejnika (przy parametrach 75/65/20). W przypadku grzałki wyposażonej w element samoregulujący moc grzałki NIE MOŻE przekraczać mocy grzejnika. 

Element nr 4: Maskownice  

Maskownice, inaczej rozety, służą do maskowania fragmentu ściany, z którego wychodzą rury instalacji grzewczej.  Wyróżniamy maskownice pojedyncze – z reguły okrągłe i sprzedawane w kompletach na oba przyłącza, a także maskownice podwójne – stosowane do podłączenia D50 jako jeden zintegrowany element. 

Uzupełnieniem dla rozet są tulejki maskujące. Na rynku znajdziesz bogatą ofertę elementów maskujących w standardowych kolorach: białym, czarnym czy chromowanym. W Instal-Projekt wychodzimy dalej, bo oferujemy maskownice w wielu pięknych, różnych kolorach z rozbudowanej palety IP. Kliknij i sprawdź! 

Małe akcesoria: wieszaki, półki, relingi 

Dodając do grzejnika niektóre proste akcesoria, jesteś w stanie w łatwy sposób zwiększyć jego funkcjonalność. Mowa o relingach, wieszakach, półkach i haczykach, z którymi wygodnie zawiesisz na grzejniku ręczniki czy ubrania, a nawet ustawisz elementy dekoracyjne.  

Podsumowanie 

Jak widzisz, niektóre akcesoria do grzejnika centralnego ogrzewania są niezbędne, by prawidłowo zamontować urządzenie i móc korzystać w pełni z jego możliwości. To na przykład zawory podłączeniowe i głowice termostatyczne. Inne dodatki nie okazują się niezbędne, ale z pewnością zwiększają bazową funkcjonalność grzejnika. Tak działa grzałka elektryczna dołączona do grzejnika centralnego ogrzewania, a także funkcje zdalnej obsługi urządzenia czy proste akcesoria, takie jak relingi, wieszaki, półki i haczyki. Wybieraj spośród wymienionych elementów, by zapewnić sobie dostęp do najwygodniejszego i najwydajniejszego grzejnika w określonych warunkach. 

wróć do listy wpisów

Podobne artykuły

22.05.2024

Nowość w Leroy Merlin: Elektryczna Suszarka Tubi

Odkryj nowość w Leroy Merlin - elektryczną suszarkę Tubi Electro, idealną do każdej przestrzeni, z nowoczesnym designem i niskim poborem mocy.

czytaj dalej
20.05.2024

Nowa Funkcjonalność podłączenia D50V w Grzejnikach TUBUS

Nowa funkcjonalność podłączenia D50V w grzejnikach TUBUS zwiększa elastyczność montażu oraz standaryzację instalacji, zapewniając wygodne sterowanie i kompatybilność z istniejącymi systemami.

czytaj dalej
30.04.2024

Ogrzewanie w domkach letniskowych i na działkach

Domek letniskowy czy działka rekreacyjna to idealne miejsca na odpoczynek od codzienności. Jednak, aby cieszyć się komfortem niezależnie od pory roku, kluczowe jest odpowiednie ogrzewanie.

czytaj dalej
12.03.2024

Najczęstsze problemy z grzejnikami C.O

Dowiedz się, jak radzić sobie z nierównomiernym ogrzewaniem, zimnymi grzejnikami, przeciekającymi zaworami i innymi typowymi problemami.

czytaj dalej
06.03.2024

Efektywność grzejnika elektrycznego

Wybierz efektywny i ekonomiczny grzejnik elektryczny, by cieszyć się komfortem cieplnym przy niższych rachunkach za energię.

czytaj dalej
01.03.2024

Kto naprawia i wymienia grzejniki?

Dowiedz się, dlaczego regularna konserwacja i ewentualna wymiana grzejników są kluczowe dla efektywności energetycznej i komfortu cieplnego w Twoim domu.

czytaj dalej
23.02.2024

Czy opłaca się montować grzałkę elektryczną do grzejnika C. O.?

Odkryj zalety montażu grzałki elektrycznej do grzejnika centralnego ogrzewania: zwiększ komfort cieplny i osiągnij znaczne oszczędności energetyczne.

czytaj dalej
20.02.2024

Co to jest automatyczne odpowietrzanie i jak działa?

Poznaj, co to jest automatyczne odpowietrzanie grzejników i jak przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz niezawodności Twojego systemu ogrzewania.

czytaj dalej
13.02.2024

Porównanie techniczne dwóch identycznie wyglądających grzejników

Porównujemy grzejniki Instal Projekt z konkurencyjnymi modelami, podkreślając różnice techniczne i aspekty bezpieczeństwa, które mogą wpłynąć na decyzję zakupową.

czytaj dalej
08.02.2024

Gdzie powinien być zamontowany grzejnik?

Odkryj kluczowe strategie dla optymalnego umiejscowienia grzejnika w Twoim domu. Zrozum, dlaczego lokalizacja grzejnika ma znaczenie i jak wybrać najlepsze miejsce.

czytaj dalej

więcej
o firmie

poznaj naszą historię

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.