Tubus – kompleksowy przewodnik po ponadczasowym bestsellerze

15.02.2024

Tubus, nasz modułowy grzejnik do systemów centralnego ogrzewania, ewoluował, by teraz oferować także opcję hybrydową z grzałką elektryczną. Dzięki ponad dwudziestoletniemu doświadczeniu na rynku i ciągłemu doskonaleniu, zapewniamy produkt, który łączy niezawodność z eleganckim, ponadczasowym designem. 

Budowa grzejnika 

Grzejnik Tubus charakteryzuje się obszerną gamą rozmiarów i opcji podłączeń do systemu ogrzewania. Oferujemy modele z dwoma (Tubus 2), trzema (Tubus 3) lub czterema (Tubus 4) rzędami rur, przy czym liczba modułów waha się od 2 do 45, a wysokości od 300 do 2000 mm. Ze względu na ograniczenia technologiczne i konstrukcyjne, nie wszystkie kombinacje wysokości i szerokości są dostępne. Na przykład, model Tubus 4 oferujemy do maksymalnej wysokości 1000 mm. Decyzja ta wynika z naszych badań, które wykazały, że grzejniki o większej wysokości nie nagrzewały się równomiernie i miały trudności z cyrkulacją czynnika grzewczego z powodu swojej dużej pojemności wodnej. Ponadto, po produkcji, nie ma możliwości dodawania lub usuwania modułów z grzejnika. W przeciwieństwie do popularnych, składanych grzejników aluminiowych, nasz produkt jest monolityczny, co zapewnia większą wytrzymałość i szczelność, gwarantując niezawodne działanie przez minimum 15 lat. Szczegóły dotyczące dostępnych rozmiarów i mocy grzejników można znaleźć w tabelach technicznych na kartach produktu poszczególnych modeli. 

(autor zdjęcia: https://web.facebook.com/architekturaiwnetrzaa/ )

Co do rodzajów podłączeń możemy je podzielić na 5 rodzajów: 

 • - podłączenie boczne, które jest standardowym wykonaniem - sprawdzi się idealnie np. przy wymianie starych grzejników żeliwnych bez potrzeby przerabiania instalacji grzewczej. Należy pamiętać, że przy takim podłączeniu zasilanie instalacji grzewczej podpinamy do górnego króćca grzejnika. 
 • - podłączenie krzyżowe - jest to odmiana podłączenia bocznego, które jest również standardem. Jest ono wskazane przy szerokich grzejnikach powyżej 30 modułów, aby grzejnik rozgrzewał się jak najbardziej równomiernie i efektywnie oddawał ciepło. Przy takim podłączeniu również należy pamiętać, o podłączeniu zasilania instalacji do górnego króćca ogrzewacza. 
 • - podłączenie 50 mm pośrodku grzejnika – jest to podłączenie, które jest coraz częściej spotykane ze względu na swoją uniwersalność. Nie ma tutaj znaczenia, z której strony grzejnika podłączymy zasilanie a z której powrót instalacji grzewczej. 
 •  - podłączenie 50 mm po lewej jak i prawej stronie grzejnika – jest rozwinięciem poprzedniego rozwiązania. Króćce przyłączeniowe przesunięte są do jednego boku grzejnika, lewego lub prawego. Przy tym podłączeniu zasilanie do grzejnika doprowadzamy od zewnętrznej strony. 
 • - podłączenie 50 mm typu V, - to podłączenie, które dzięki zastosowaniu specjalnej wkładki zaworowej pozwala na podłączenie grzejnika poprzez zwykłe zawory odcinające. Może ono być zarówno po lewej i prawej stronie grzejnika. To podłączenie sprawdzi się idealnie w rozmiarach podokiennych w których głowica termostatyczna dla łatwiejszej obsługi będzie zamontowana w górnej części grzejnika. Tak jak powyżej zasilanie grzejnika doprowadzamy zewnętrznym króćcem przyłączeniowym. 

Do jakich stylów i pomieszczeń najlepiej wybrać TUBUSa? 

Z uwagi na swój uniwersalny design, Tubus jest produkowany bez przerwy od ponad dwóch dekad. Jego estetyka doskonale komponuje się z surowymi loftami, podkreślając ich charakter, a także z wnętrzami urządzonymi w duchu nowoczesnym lub skandynawskim, gdzie dominuje minimalizm i prostota. Grzejnik Tubus jest wszechstronny: doskonale odnajduje się w każdym typie przestrzeni. Bez względu na to, czy znajdzie swoje miejsce w salonie, umieszczony strategicznie pod oknem, w przedpokoju, sypialni, czy też w przestronnej łazience wymagającej efektywnego ogrzewania, Tubus zawsze będzie eleganckim i funkcjonalnym wyborem. 

A co sądzą eksperci?  

"Ponadczasowy design grzejników fasonu Tubus w wielu możliwościach jego konfiguracji w zakresie zarówno szerokości jak i wysokości umożliwia dopasowanie go do każdego układu oraz wielkości pomieszczenia. Ilość możliwości wykończeń kolorystycznych oraz strukturalnych, które stosujemy w wielu projektowanych przez nas stylach daje jeszcze szersze pole projektowe" 

 •  mgr inż. arch. Paula Pióro i mgr inż. arch. Aneta Korus z “Architektura i Wnętrza” w Kielcach.  

(autor zdjęcia: https://www.instagram.com/architekturaiwnetrza/)

Jak właściwie dobrać grzejnik Tubus 

Wybór grzejnika Tubus, podobnie jak innych grzejników, rozpoczynamy od określenia potrzeb cieplnych konkretnego pomieszczenia. Instrukcję krok po kroku, jak wykonać te obliczenia, znajdą Państwo w naszym artykule na blogu, w sekcji "Jak obliczyć moc grzewczą grzejnika? – Prosty przewodnik". 

Po ustaleniu zapotrzebowania na ciepło, mogą Państwo przejść do wyboru odpowiedniego rozmiaru grzejnika z szerokiej gamy dostępnych wariantów. Do wyboru są modele niskie, idealne do umieszczenia pod oknem, jak i wersje wysokie i wąskie, które świetnie sprawdzą się w wąskich przestrzeniach między oknem a ścianą. 

Kolejnym krokiem jest określenie sposobu podłączenia grzejnika do systemu ogrzewania. Możliwe opcje to: podłączenie boczne, krzyżowe, centralne 50 mm, boczne 50 mm z lewej lub prawej strony, lub typu V z umieszczoną na górze głowicą termostatyczną. Ważne jest, aby pamiętać, że wydajność cieplna grzejnika może różnić się w zależności od wybranego typu podłączenia. Szczegółowe informacje techniczne dotyczące każdego rodzaju podłączenia znajdą Państwo w tabelach technicznych naszego katalogu dostępnego na stronie niezawodny.pl. 

(autor zdjęcia; https://www.instagram.com/architekturaiwnetrza/)

Jak tworzyć indeksy sprzedażowe grzejników TUBUS 

Zasada indeksacji grzejników TUBUS jest bardzo prosta. Rozpisaliśmy ją w kilku krokach: 

 • Następnie dajemy myślnik i wpisujemy wysokość grzejnika podaną w centymetrach. Na przykład dla wysokości 700 mm wpisujemy 070.  
 • Teraz wpisujemy ukośnik i podajemy wybraną ilość modułów np. 18.  
 • Kolejnym krokiem jest wybór podłączenia do instalacji. Gdy potrzebujemy podłączenie boczne lub krzyżowe nie musimy nic dopisywać do tworzonego indeksu. Kiedy wybierzemy uniwersalne podłączenie 50 mm po środku wpisujemy D50. Podobnie jeśli wybierzemy to podłączenie umiejscowione przy boku grzejnika wpisujemy D50L lub D50P w zależności z której strony chcemy mieć to podłączenie. Wybierając podłączenie typu V wpisujemy po prostu V.  
 • Ostatnim krokiem jest wybór koloru grzejnika. Gdy wybieramy standardowy kolor biały połysk (C35) nie musimy nic wpisywać. Jednak wybierając inny kolor taką informację należy już zapisać. Ich symbole przyporządkowane do konkretnych kolorów znajdą Państwo w naszej palecie kolorów.  
  Uwaga - grzejniki TUBUS, jako jedyne w naszej ofercie, mogą zostać pokryte jedynie lakierem bezbarwnym. Dzięki temu widzimy naturalny kolor stali a sam grzejnik ma niesamowity, naturalno-industrialny charakter. Lakier bezbarwny ma symbol C1100 i nie znajduje się w standardowym wzorniku kolorów IP. Aczkolwiek jest dostępny bez dodatkowych dopłat dla grzejników Tubus. 

Co możemy dodatkowo dokupić do tego produktu 

Do grzejnika TUBUS możemy w pierwszej kolejności dokupić dedykowane zestawy zaworowe. Ich rodzaj zależy od podłączenia grzejnika do instalacji grzewczej jakie wybraliśmy przy zakupie grzejnika. I tak: 

 • Do podłączenie bocznego oraz krzyżowego dedykujemy zestaw kątowy (Z13) 
 • Do podłączenia D50 pośrodku lub po jego lewej i prawej stronie dedykujemy zestaw kątowy (Z13), zestaw osiowy (Z14) lub zespolony (Z15) 
 • Do podłączenia typu V polecamy zawór odcinający (A1) oraz głowicę termostatyczną (G1) 

Szczegóły odnośnie każdego typu zestawu zaworowego znajdą państwo w naszym katalogu technicznym na stronie niezawodny.pl. 

Oprócz zaworów termostatycznych do tego grzejnika możemy również dokupić grzałkę elektryczną o odpowiedniej mocy tworząc tym samym produkt hybrydowy (wodno-elektryczny). Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy korzystać z grzejnika przez cały rok, również poza sezonem grzewczym. Do wyboru mamy manualną grzałkę YUUKI, prostą i intuicyjną grzałkę COCO lub rozbudowaną grzałkę HOT2 wyposażoną w 4 stopniową regulację temperatury, timer oraz sygnalizację stanów alarmowych. Niestety z uwagi na szeroką rozpiętość wymiarową nie w każdym rozmiarze mamy możliwość jej montażu ze względu na ograniczenia techniczne. Dla ułatwienia w tabelach technicznych oznaczyliśmy kolorami konkretne indeksy z możliwością montażu grzałki elektrycznej wraz z przypisaną jej konkretną mocą.  

Uwaga: Grzałkę należy zamontować po przeciwległej stronie podłączenia, w dolnym króćcu przyłączeniowym. 

Ostatnim dodatkowym elementem są specjalnie zaprojektowane stopki montowane do dolnej części grzejnika oraz podłogi. Dodają one niepowtarzalnego wyglądu oraz wzmacniają jego montaż w przypadku dużych wymiarów grzejnika i np. posiadania ścian o mniejszej nośności. 

Dodatkowe informacje 

Na koniec należy wspomnieć, że grzejnik TUBUS jest malowany BEZ DOPŁAT we wszystkich 23 kolorach z naszej palety kolorów oraz dodatkowo jako jedyny w ofercie w kolorze bezbarwnym. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia grzejnika w dowolnym kolorze z palety kolorów RAL chociaż wiąże się to z indywidualną wyceną koloru.  

Z uwagi na szeroką rozpiętość wymiarową, podłączeniową oraz barwową grzejnika, nie utrzymujemy na niego stanów magazynowych. Każdy grzejnik produkowany jest na indywidulane zamówienie klienta, dlatego termin jego realizacji jest dłuższy od pozostałych produktów Instal Projekt i wynosi średnio 3-4 tygodni. Zamówienie na ten produkt można złożyć u jednego z kilkuset naszych zaprzyjaźnionych dystrybutorów na terenie całej Polski. Szczegółowe informacje, gdzie można kupić ten grzejnik znajdą państwo na naszej stronie internetowej niezawodny.pl w zakładce: Gdzie kupić. 

wróć do listy wpisów

Podobne artykuły

22.05.2024

Nowość w Leroy Merlin: Elektryczna Suszarka Tubi

Odkryj nowość w Leroy Merlin - elektryczną suszarkę Tubi Electro, idealną do każdej przestrzeni, z nowoczesnym designem i niskim poborem mocy.

czytaj dalej
20.05.2024

Nowa Funkcjonalność podłączenia D50V w Grzejnikach TUBUS

Nowa funkcjonalność podłączenia D50V w grzejnikach TUBUS zwiększa elastyczność montażu oraz standaryzację instalacji, zapewniając wygodne sterowanie i kompatybilność z istniejącymi systemami.

czytaj dalej
30.04.2024

Ogrzewanie w domkach letniskowych i na działkach

Domek letniskowy czy działka rekreacyjna to idealne miejsca na odpoczynek od codzienności. Jednak, aby cieszyć się komfortem niezależnie od pory roku, kluczowe jest odpowiednie ogrzewanie.

czytaj dalej
05.04.2024

Co Może Się Popsuć w Grzejniku i Dlaczego? Poznaj 5 Najczęstszych Usterek

Odkryj 5 najczęstszych usterek w grzejnikach, w tym problemy z ciśnieniem, nieszczelności, obieg powietrza, awarie termostatu i zapowietrzenie. Dowiedz się, jak zapobiegać i rozwiązywać te problemy.

czytaj dalej
12.03.2024

Najczęstsze problemy z grzejnikami C.O

Dowiedz się, jak radzić sobie z nierównomiernym ogrzewaniem, zimnymi grzejnikami, przeciekającymi zaworami i innymi typowymi problemami.

czytaj dalej
06.03.2024

Efektywność grzejnika elektrycznego

Wybierz efektywny i ekonomiczny grzejnik elektryczny, by cieszyć się komfortem cieplnym przy niższych rachunkach za energię.

czytaj dalej
01.03.2024

Kto naprawia i wymienia grzejniki?

Dowiedz się, dlaczego regularna konserwacja i ewentualna wymiana grzejników są kluczowe dla efektywności energetycznej i komfortu cieplnego w Twoim domu.

czytaj dalej
23.02.2024

Czy opłaca się montować grzałkę elektryczną do grzejnika C. O.?

Odkryj zalety montażu grzałki elektrycznej do grzejnika centralnego ogrzewania: zwiększ komfort cieplny i osiągnij znaczne oszczędności energetyczne.

czytaj dalej
20.02.2024

Co to jest automatyczne odpowietrzanie i jak działa?

Poznaj, co to jest automatyczne odpowietrzanie grzejników i jak przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz niezawodności Twojego systemu ogrzewania.

czytaj dalej
13.02.2024

Porównanie techniczne dwóch identycznie wyglądających grzejników

Porównujemy grzejniki Instal Projekt z konkurencyjnymi modelami, podkreślając różnice techniczne i aspekty bezpieczeństwa, które mogą wpłynąć na decyzję zakupową.

czytaj dalej

więcej
o firmie

poznaj naszą historię

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.