Montaż grzałki elektrycznej w grzejniku centralnego ogrzewania to dobry sposób na pozyskanie urządzenia działającego przez cały rok, niezależnie od sezonu grzewczego. Taka metoda umożliwia też obniżenie kosztów ogrzewania – pod warunkiem, że opanujesz zasady prawidłowego korzystania z grzejnika hybrydowego i masz do dyspozycji instalację fotowoltaiczną. W tym artykule tłumaczymy, jak zamontować grzałkę elektryczną do grzejnika – bezpiecznie i skutecznie.
Na początku ustal moc grzałki elektrycznej
Zanim ruszysz z montażem grzałki elektrycznej w grzejniku, upewnij się, że prawidłowo dobrałeś jej moc. Tę ustalisz, biorąc pod uwagę moc grzejnika dla parametrów pracy instalacji grzewczej 75/65/20°C. Chcemy ułatwić Ci życie, dlatego przedstawiamy zakresy mocy grzejników i już dobrane do nich wartości mocy grzałek elektrycznych:
- 240-480 W – grzałka o mocy 300 W;
- 481-720 W – grzałka o mocy 600 W;
- 721-1200 W – grzałka o mocy 900 W;
- 1201-1500 W – grzałka o mocy 1200 W.
Jak zamontować grzałkę elektryczną do grzejnika C.O.?
Kiedy masz już pewność, że grzałka została prawidłowo dobrana do grzejnika, możesz śmiało przejść do jej montażu. Oto instrukcja krok po kroku!
1. Jeśli grzejnik centralnego ogrzewania jest już podłączony do instalacji, to Twoim pierwszym krokiem powinno być zamknięcie strony zasilania i powrotu zaworu termostatycznego oraz spuszczenie z niego wody.
Zrobisz to, odkręcając jeden z zaślepionych dolnych króćców (najlepiej tego, w który będzie wkręcana grzałka). UWAGA: Gdy grzejnik został wyposażony wyłącznie w podłączenie dolne szerokie, należy wcześniej kupić specjalny zawór termostatyczny z trójnikiem lub sam trójnik, umożliwiający wkręcenie grzałki. Proces opróżniania grzejnika przyspieszysz poprzez odkręcenie odpowietrznika obecnego w górnej części korpusu.
2. Następnie włóż element grzejny grzałki elektrycznej do wybranego wcześniej kolektora grzejnika i dokręć odpowiednio dobranym do tego kluczem.
3. Teraz możesz przejść do napełniania grzejnika wodą przez otworzenie jednego z zaworów zaworu termostatycznego. Gdy z zamontowanego na górze odpowietrznika przestaną wydobywać się bąbelki powietrza, to znak, że grzejnik został poprawnie odpowietrzony.
4. Teraz wystarczy już tylko podłączyć wtyczkę do gniazdka i sprawdzić poprawność działania grzałki elektrycznej.
Podsumowanie
Widzisz? Montaż grzałki elektrycznej w grzejniku to nic skomplikowanego. Najważniejsze to pamiętać o odpowiednim dobraniu jej mocy względem mocy zamontowanego grzejnika oraz zamknięciu i otwarciu zaworów termostatycznych podczas montażu.