Zdarza się, że grzejnik jest zimny na dole, a ciepły lub gorący w górnej części. W większości przypadków nie świadczy to o niczym złym. Kiedy jednak ta różnica wynosi więcej niż 10°C i wyraźnie ją odczuwasz, należy przyjrzeć się pracy grzejnika. W tym artykule nasz ekspert podpowiada, dlaczego grzejnik jest zimny na dole i jak ten problem rozwiązać.
Czemu grzejnik jest zimny na dole?
Wszystkie grzejniki – zarówno centralnego ogrzewania, jak i elektryczne – w górnej części są cieplejsze niż w dolnej. To całkowicie normalne i wynika z praw fizyki. Gorące powietrze ogrzewane przez urządzenie jest bowiem lżejsze i unosi się ku górze, zwiększając tym samym temperaturę jego powierzchni w górnej części. W grzejnikach centralnego ogrzewania mamy jeszcze do czynienia z inną temperaturą na zasilaniu i inną na powrocie instalacji grzewczej. Różnica ta wynosi do 10°C. Powoduje ją oddawaniem ciepła do pomieszczenia przez produkt i jego częściowe schładzanie. Nie bez znaczenia jest także sprawność całego układu grzewczego.
Jak już wiesz, różnica pomiędzy górną i dolną częścią grzejnika występuje zawsze. Może wynosić maksymalnie do 10°C; w wielu przypadkach pozostaje prawie niewyczuwalna. Jeśli jest większa, to znak, że grzejnik nie działa prawidłowo i należy jak najszybciej usunąć przyczynę takiej usterki.
Grzejnik jest zimny na dole? Spróbuj tego!
- W pierwszej kolejności sprawdź, czy grzejnik jest odpowietrzony. Jeśli oprócz nierównomiernego rozgrzewania wydaje nieprzyjemne dźwięki, np. szumi lub bulgocze, to niemal na pewno odpowietrzenie grzejnika rozwiąże problem. Sprawdź w jakich jeszcze sytuacjach grzejnik szumi.
- Gdy to nie pomoże, przyczyny problemu należy poszukać w instalacji grzewczej. Jeśli w większości mieszkania lub domu zamontowano małe grzejniki, a w jednym pomieszczeniu, na przykład salonie, występuje jeden duży grzejnik, który niewystarczająco się nagrzewa, to widocznie nastawy wstępne w zaworach termostatycznych zostały nieprawidłowo ustawione. Pompa obiegowa w instalacji grzewczej tłoczy ciepłą wodę tam, gdzie napotyka mniejsze opory wewnętrzne, czyli przez małe grzejniki, prawie pomijając ten większy. W takiej sytuacji należy poprawić nastawy wstępne w zaworach termostatycznych mniejszych grzejników, aby nieco ograniczyć w nich przepływ cieczy i przez to skierować ciepłą wodę do większego grzejnika.
- Ostatnią przyczyną może być całościowo źle zaprojektowana i/lub wykonana instalacja grzewcza. Powinna ona przebiegać w taki sposób, aby uwzględniać zapotrzebowanie na moc cieplną i gabaryty później instalowanych grzejników w pomieszczeniach. Każdy z nich – niezależnie od rozmiarów i mocy – po prostu musi grzać równomiernie.
Podsumowanie
Nie martw się przesadnie tym, że grzejnik jest zimny na dole i nie ma jednakowej temperatury na całej powierzchni, ale w umiarkowanym stopniu. Zainteresuj się sprawą, gdy różnica temperatury w górnej i dolnej części jest większa niż 10°C i wyraźnie odczuwalna, a także gdy takiego problemu nie obserwowano wcześniej. W takiej sytuacji najpierw należy poprawnie odpowietrzyć grzejnik, ewentualnie zmienić nastawy wstępne w zaworach termostatycznych. Jeśli to nie pomoże, poproś o pomoc fachowca; niech sprawdzi, co się dzieje z Twoją instalacją grzewczą i dobierze do tego odpowiednie rozwiązanie.